Azulejos
Miejsca niezwykłe,  Portugalia,  Wędrówki poza szlakiem

Azulejos. Portugalia odbita w błękitach

Portugalia jest w jakiś sposób bliska mojemu sercu. Lubię ten kraj, czuję się w nim bowiem doskonale i z pasją poznaję jego sekrety. Kilka postaram się zdradzić. Na przykład co to jest azulejos.

Jak to się dzieje, iż po tylu wizytach Portugalia nadal mnie zachwyca. Może dlatego, iż za każdym razem kiedy tam jestem dokładam nowy element do wielkich puzzli pt. „Portugalia i kultura luzytańska”.

Portugalia jest trochę jak piękna kobieta – potrafi wkurzyć, a zaraz potem z wdziękiem prezentuje swoje uroki i nasza złość znika bez śladu. I odwrotnie – zachwyca i doprowadza do pasji. No w każdym razie pięknej ( a także nieco już wiekowej ) damie i tak wybacza się wszystko.

Jednym z niekwestionowanych symboli Portugali są z pewnością płytki azulejos. Mało kto z polskich turystów jest w stanie wymówić a co dopiero zapamiętać. A-z-u-l-e-ż-u-sz.

*

Ozdobne płytki ceramiczne spotkamy w wielu miejscach na świecie, ale nigdy w takiej ilości i wyborze jak w tu. W rezultacie, Portugalia po prostu przegląda się w azulejos. Intensywne portugalskie słońce wydobywa ich koloryt i podkreśla kontrast z jasnymi kremowymi murami. W moim wyobrażeniu Portugalia bez azulejos nie istnieje.

Kolorowe płytki są wszędzie, zdobią bowiem fasady a także wnętrza budynków, informują o nazwach ulic i atrakcjach turystycznych, opowiadają o historii, stanowią szyldy albo reklamy. Cieszą oczy kolorami i kształtami. Doczekały się nawet swojego muzeum w Lizbonie, które zresztą gorąco polecam.

*

Moje autorskie hasło promocyjne brzmi:
Portugalia – mały kraj wielkiego piękna.

Bom dia! Bem-vindo a Portugal !

Portugalia odbita w azulejos

Więcej o Portugalii piszę: https://travelblog.sopol-lublin.pl/category/portugalia/

Na koniec prośba:

Jeśli spodobał Ci się mój tekst będę wdzięczna za poświęcenie mi chwili uwagi:

  • Odezwij się proszę w komentarzu, to momencik, ale dla mnie to bardzo ważna wskazówka i motywacja.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest interesujący na tyle, że warto się nim podzielić się z ze znajomymi – udostępniaj śmiało ! Dla mnie to ważny znak, iż ktoś docenia moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, jestem na Facebooku / fanpage’u i tu, ponieważ codziennie dzielę się tam nowymi zdjęciami, inspiracjami, ciekawymi opowieściami zasłyszanymi podczas podróży. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *