Miejsca niezwykłe,  Portugalia,  Święci,  Szlaki pielgrzymkowe

Fatima w Portugalii

Macie takie miejsca gdzieś w świecie, gdzie czujecie się dobrze, bardzo dobrze, jak najbardziej u siebie? Dla mnie jest to Fatima w Portugalii.

Choć w tym roku miałam być zupełnie gdzie indziej, to i tak teraz sercem powędrowałabym do Fatimy. Bo przecież właśnie 13 maja 1917 roku zaczęła się, za sprawą pierwszego z sześciu objawień Matki Bożej, historia tego miejsca.

W każdym innym roku Fatimę zalałyby tłumy pielgrzymów. Dzisiaj będzie tam cicho. Ale i w ciszy, bez tłumów miejsce jest piękne i wymowne.

Znam Fatimę od połowy lat 90-tych, kiedy to docierało się do dalekiej Portugalii autokarem po kilkunastu dniach podróży. Zawsze był to moment oddechu, odpoczynku, bezpieczne schronienie. I tak jest do dziś.

*

Przyjeżdżając do Fatimy czuję się jakbym wracała do domu. Zawsze mam radość w sercu i przeżywam pewne wzruszenie. Atmosfera tego miejsca wiary napełnia mnie zawsze w jakiś niewytłumaczalny sposób otuchą i radością. Jakbym doładowała baterie.

Moje miejsce mocy.

Bardzo mi tego teraz brakuje…

Wczoraj oglądałam transmisję z różańca, procesji i liturgii nocnej w Fatimie. Przez pusty plac wędrowała figura Matki Bożej Fatimskiej. Była tak mała w ogromie ciemnego placu, ale jednocześnie tak mocno rozjaśniała mrok swoim intensywnym światłem. Nigdy nie było to bardziej wymowne. W całej tej nocy dokoła, jasny punkt kierujący się do ołtarza na stopniach rozświetlonej bazyliki i jej kolumnady otaczającej jakby ramionami pusty plac.

*

Trudno nie myśleć w takiej chwili, jakże kruchy jest nasz świat, jak śmieszne są nasze wielkie plany na życie. Jak łatwo stracić to, co uważamy za wieczne, pewne, swoje.

Wierzę jednak, że wrócę do Fatimy, a moja wiara, nadzieja i siła płyną właśnie stamtąd. Z jasnej strony mocy.

Fatima w Portugalii. Kocham to miejsce.

*

Więcej o Fatimie: https://travelblog.sopol-lublin.pl/?s=Fatima

***

Na koniec prośba:

Jeśli spodobał Ci się mój tekst będę wdzięczna za poświęcenie mi chwili uwagi:

  • Odezwij się proszę w komentarzu, to momencik, ale dla mnie to bardzo ważna wskazówka i motywacja.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest interesujący na tyle, że warto się nim podzielić się z ze znajomymi – udostępniaj śmiało ! Dla mnie to ważny znak, iż ktoś docenia moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, jestem na Facebooku / fanpage’u i tu, bowiem ja niemal codziennie dzielę się tam nowymi zdjęciami, inspiracjami, ciekawymi opowieściami zasłyszanymi podczas podróży. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *