
Skansen lubelski, czyli wstęp do Lubelszczyzny
Skansen, czyli Muzeum Wsi Lubelskiej, malowniczo położony w dolinie rzeki Czechówki, jest jednym z największych skansenów w Polsce. Muzeum działa już od 30 lat, ale nie przestaje się rozwijać.

Muzealna ekspozycja podzielona została na sektory odzwierciedlające kulturową różnorodność województwa oraz zróżnicowanie krajobrazowe i etnograficzne Lubelszczyzny. Są to: Wyżyna Lubelska, Roztocze, Powiśle, Podlasie, Nadbuże oraz sektory dworski i miasteczkowy.

Wyżyna Lubelska
To jeden z sektorów skansenu opracowanych na samym początku jego istnienia. Znajdziemy tu pierwszy obiekt umieszczony na terenie muzeum – wiatrak typu holenderskiego z Zygmuntowa przeniesiony w 1976 roku. W tym sektorze znajdują się też: kuźnia, kapliczka, olejarnia, studnia i kilka zagród.
Zespół dworski
W tej części skansenu znajdziemy m.in. dwory z XVIII i XIX wieku, spichlerze i kopiec widokowy. Centralnym obiektem sektora dworskiego jest położony niemal w sercu muzealnej ekspozycji XVIII-wieczny dwór z Żyrzyna. Jego wnętrze poświęcone jest średniozamożnemu ziemiaństwu. Dworek otoczony jest malowniczym ogrodem.
Miasteczko
Niewątpliwą atrakcją lubelskiego skansenu jest sektor miasteczkowy, będący modelem prowincjonalnego miasteczka z lat 30. XX wieku. Pierwsza część projektu została zrealizowana w latach 2010-2013 i obejmuje rynek z Ratuszem oraz zabudowę na północ od niego.
Tu odwiedzający Miasteczko mogą odwiedzić zakład fryzjerski, sklep żelazny, kuchnię żydowską, pocztę, trafikę, piwiarnię oraz warsztaty – kołodzieja, szewca i cholewkarza. W miasteczku znajdziemy także młyn, szkołę, domu burmistrza i remizę ze starym wozem strażackim.
Częścią wspomnianego sektora jest także rzymskokatolicki zespół sakralny – kościół z Matczyna z dzwonnicą oraz plebanią z Żeszczynki.
.
Kościół wybudowano ok. 1668 r. więc jest najstarszym zachowanym drewnianym kościołem parafialnym na Lubelszczyźnie. Modrzewiowy, kryty gontem, urzeka wyglądem i panującą w nim atmosferą. Okazyjnie odbywają się tu nabożeństwa, a na zamówienie śluby.

W obrębie Miasteczka można zobaczyć ekspozycje prezentującą kulturę ludności żydowskiej ( kuchnia, krawiec, balwierz).
Roztocze
Z życiem dawnej wsi można się także zetknąć odwiedzając Roztocze. Na tym terenie znajdziemy piwiarnię, kuźnię, dwie kapliczki i liczne zagrody.
Ozdobą tego sektora jest zespół sakralny z zabytkową cerkwią greckokatolicką z Tarnoszyna na terenie Roztocza. Jest ona obecnie siedzibą parafii greko-katolickiej w Lublinie, w związku z tym odbywają się tam regularne nabożeństwa.
*
Urzekający pejzaż sektorów Powiśla, Polesia i Nadbuża zachęca do spacerów i odpoczynku nad wodą. Cała muzealna przyroda jest dodatkowym walorem skansenu. Odtwarza naturalny krajobraz i jest istotnym elementem wzbogacającym ekspozycję.
Powiśle
Dostępne jedynie spacerowo; w tym sektorze znajduje się staw, a także kilka zagród i kapliczek.

Podlasie i Polesie Lubelskie
Sektor skansenu dostępny jedynie spacerowo, bowiem wciąż jest w fazie rozbudowy. W jego obrębie znajduje się remiza z Bedlna wzniesiona na początku XX wieku.

Nadbuże
Sektor dostępny wyłącznie spacerowo.
*
Muzealna ekspozycja to nie tylko materialny ślad po minionych czasach. To też historie zwykłych ludzi wpisane w odtworzone wnętrza ( które dzięki temu często zyskują niepowtarzalny, indywidualny charakter). Odwiedzając kolejne sektory i obiekty można odnieść wrażenie, iż czas stanął w miejscu. W rezultacie wizyta w Muzeum staje się okazją do wyjątkowej podróży oraz bliskiego – wręcz namacalnego – spotkania z przeszłością.
Żywy skansen
Na terenie skansenu w Lublinie żyją domowe zwierzęta: kozy, owce, króliki oraz ptactwo dzikie i domowe a także konie (m.in. koniki polskie i kuce szetlandzkie). Naturalnie są dużą atrakcją dla najmłodszych zwiedzających.
W skansenie uprawia się przydomowe ogródki, więc w lecie pełne wielobarwnych kwiatów i ziół.
Także łąki i pola stają się atrakcją skansenu podczas tradycyjnych rolniczych czynności roku gospodarsko-obrzędowego na wsi, jak sianokosy, żniwa, dożynki, wykopki i święto ziemniaka.
Prócz tego w ciągu roku skansen zaprasza na różne wydarzenia poświęcone np. tradycji andrzejkowej i nocy świętojańskiej, odpust a także wystawy czasowe, rekonstrukcje historyczne i pokazy rzemiosł.
Sami zobaczcie: https://skansen.lublin.pl/pl/filmoteka/
*
Skansen udostępnia także przejażdżki bryczką lub saniami, zwiedzanie z przewodnikiem (ok. 1,5 h), można też zapisać się na lekcję muzealną, zajęcia warsztatowe i spotkania literackie.
Więcej informacji praktycznych znajdziecie na stronie Muzeum Wsi Lubelskiej.
Więcej na temat zabytków Lublina we wpisach: Lublin z legend i snów cz.1, Lublin z legend i snów cz.2, Lublin magiczny, Lublin, miasto przenikania kultur.
***
Na koniec prośba:
Jeśli spodobał Ci się mój tekst będę wdzięczna za poświęcenie mi chwili uwagi:
· Odezwij się proszę w komentarzu, to momencik, ale dla mnie to bardzo ważna wskazówka i motywacja.
· Jeśli uważasz, że wpis ten jest interesujący na tyle, że warto się nim podzielić się z ze znajomymi – udostępniaj śmiało ! Dla mnie to ważny znak, iż ktoś docenia moją pracę.
· Bądźmy w kontakcie, jestem na Facebooku / fanpage’u i tu, ponieważ codziennie dzielę się tam nowymi zdjęciami, inspiracjami, ciekawymi opowieściami zasłyszanymi podczas podróży.
Zobacz również

Marysieńka. Per aspera ad astra, czyli jak zostać królową Polski
14 lutego, 2021
Trzej Królowie, czyli skąd się wzięło święto Objawienia Pańskiego i jego zwyczaje
6 stycznia, 2021
2 komentarze
Beata
Jak pięknie, sielsko 🙂 Dawno tam nie byłam, a widzę, że konieczne trzeba do skansenu zajrzeć.
MCS
Ja też wróciłam po latach 😉 Jest pięknie i ciekawie. Naprawdę warto!