Jarmark Jagielloński
Polska,  Różności,  Wydarzenia

Jarmark Jagielloński w Lublinie

Jarmark Jagielloński od kilkunastu lat zaludnia Stare Miasto w Lublinie gośćmi z różnych stron świata. Są wśród nich twórcy ludowi, rzemieślnicy, osoby znające, kultywujące i propagujące dawną ludową wiedzę, zwyczaje, obrzędy. A także naturalnie zwiedzający i kupujący – lublinianie i turyści.

Jarmark Jagielloński

W tym roku  14. pandemiczna edycja Jarmarku Jagiellońskiego odbywa się w dniach 21-23 sierpnia 2020. Znowu, pomimo nowej, trudnej rzeczywistości, uliczki Starego Miasta w Lublinie goszczą rzemieślników i twórców ludowych.

*

Niegdyś, przed wiekami, jagielloński Lublin cieszył się prawami do czterech wielkich jarmarków w ciągu roku.

Jarmark-jagielloński-przywileje

Przyciągały one do miasta kupców z czterech stron świata. Wymieniano nie tylko egzotyczne towary z najodleglejszych zakątków, ale także spotykały się tu różne kultury i religie.

Możemy sobie wyobrazić z jaką ciekawością mieszczanie spoglądali na kupców z egzotycznych odległych wschodnich i zachodnich krain, jaki zachwyt budziły niespotykane u nas towary, piękne rękodzieło. Jak musiało smakować sprowadzane z południa wino, którym popijano miejscowe kołacze.

Jarmark Jagielloński

Jarmark pandemiczny

Dzisiaj, w czasach pandemii, kupców zagranicznych nie ma, ale miasto podobnie, jak przed wiekami tętni życiem. Na uliczkach Starego Miasta w Lublinie goszczą sztuka i rzemiosło, muzyka oraz wiedza ludowa. Podczas Jarmarku Rzemieślniczego, warsztatów, wystaw, spektakli oraz koncertów prezentowane są najciekawsze elementy naszego ludowego dziedzictwa.

Jarmark jagielloński

Ze względów bezpieczeństwa tegoroczny Jarmark Rzemieślniczy jest wyraźnie skromniejszy niż te z poprzednich lat. Bierze w nim udział około 100 wystawców – twórców z Polski, którzy nie tylko prezentują bogate tradycje swoich regionów, ale także zachęcają do nabycia pięknych wyrobów i wypełnienia nimi wnętrz naszych domów.

.

Zioła w życiu człowieka

Tematem przewodnim programu 14. edycji wydarzenia będzie zielarstwo, dlatego gości wkraczających na Stare Miasto Bramą Krakowską wita olbrzymi pająk zrobiony z ziół i kwiatów.

Rośliny zielne od zawsze towarzyszyły ludziom, nie tylko dzięki swojej funkcji leczniczej, ale także gospodarczej, spożywczej czy wreszcie obrzędowej. Chcąc przypomnieć o szerokim zastosowaniu roślin w życiu człowieka, ale także o ich bogatej i jednocześnie zróżnicowanej symbolice, motyw zielarstwa obecny jest zarówno w programie warsztatów, jak i spektakli, koncertów czy pokazów kinowych. Niezwykłą okazją do zgłębienia tematu zielarstwa jest Letnia Szkoła Tradycji, dzięki której zainteresowane osoby mogą pod okiem specjalistów poznawać sposoby wykorzystania roślin w lecznictwie, rolnictwie, barwieniu czy obrzędowości, a także uczą się zasad ich uprawy.

Niezwykłe kwiaty, autorstwa Jarosława Koziary, zdobią także ulice Starego Miasta.

Szczególnie atrakcyjnie prezentują się po zapadnięciu zmroku.

Smaki jarmarku

Nad straganami unoszą się kuszące zapachy, bo i dla ciała znajdziemy tu coś interesującego i smacznego. Są stragany z wytwarzanymi tradycyjną metodą serami, wędliną, wypiekami a także gorące przekąski.

Koncerty

Jarmark to także dźwięki. Od kilku lat jednym z najważniejszych punktów programu Jarmarku Jagiellońskiego jest koncert re:tradycja, podczas którego znani muzycy łączą siły z mistrzami muzyki tradycyjnej, tworząc zupełnie nową jakość. Tego elementu nie zabraknie i w tym roku.  

Artyści, którzy pojawią się na scenie re:tradycji to Reni Jusis i instrumentalista Miguel Moon wspólnie z Angėle Bapkauskienė i z zespołem Saulaues z Puńska, Tomasz „Lipa” Lipnicki i Kapela Dudziarska Manugi z Bukówca Górnego oraz Olaf Deriglasoff i Kapela Stefana Wyczyńskiego z Lubczy oraz m.in. z Kapela Maliszów, WoWaKin Trio, Tęgie Chłopy czy premierowa odsłoną projektu Łukasz Jemioła &Drescode, prezentującą polski swing okresu przedwojennego.

Zamieszczam tu krótkie filmiki z ubiegłorocznej edycji Re-tradycji.

Przybywajcie do Koziego Grodu! Niech tradycji stanie się zadość !

Uwagi !

Oczywiście w związku z przepisami sanitarnymi koncerty, warsztaty, spektakle, spotkania i seanse kinowe objęte rezerwacją miejsc. Zapisy na stronie wydarzenia – jarmarkjagiellonski.pl

Jarmark rzemieślniczy, Jarmarkowe podwórko – wstęp wolny, ilość osób przebywających jednocześnie na terenie ograniczona.
Więcej informacji na stronie wydarzenia oraz  na Facebooku

***

Więcej o Lublinie: https://travelblog.sopol-lublin.pl/category/polska/

***

Na koniec prośba:

Jeśli spodobał Ci się mój tekst będę wdzięczna za poświęcenie mi chwili uwagi:

·  Odezwij się proszę w komentarzu, to momencik, ale dla mnie to bardzo ważna wskazówka i motywacja.

·  Jeśli uważasz, że wpis ten jest interesujący na tyle, że warto się nim podzielić się z ze znajomymi – udostępniaj śmiało ! Dla mnie to ważny znak, iż ktoś docenia moją pracę. 

·  Bądźmy w kontakcie, jestem na Facebooku / fanpage’u i tu, ponieważ codziennie dzielę się tam nowymi zdjęciami, inspiracjami, ciekawymi opowieściami zasłyszanymi podczas podróży. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *