kamień
Architektura,  Historie niezwykłe,  Miejsca niezwykłe,  Portugalia

Batalha Cz.2. Historie niezwykłe.

Batalha – historia klasztoru Matki Bożej Zwycięskiej i powody jego powstania. Oto opowieść o tajemnicach alkowy władców Portugalii. O tym, jak czułe serce króla uratowało Portugalię przed wynarodowieniem.

Nadszedł czas, by połączyć wątki tej historii w nić, która od cysterskiego klasztoru w Alcobaça doprowadzi nas do pięknego klasztoru w Batalha. Ta podróż to zaledwie 20 km w przestrzeni, ale także ponad 200 lat w czasie.

Co ma piernik do wiatraka zapytacie? Czyli co ma nieśmiertelny romans, czy też królewskie łoże do historii monumentalnej jaką stanowi późniejsza bitwa pod Aljubarrotą – „portugalski Grunwald” ? Otóż ma ! Posłuchajcie …

*

W naszej opowieści o bitwie i klasztorze w Batalha ( cz. 1) zatrzymaliśmy się w momencie, kiedy król Ferdynand  umiera nie pozostawiając męskiego potomka, kończąc tym samym panowanie rodu burgundzkiego na tronie portugalskim w 1383 roku.

A tymczasem…

Tymczasem córka Ferdynanda, Beatriz / Beatrycze, rok wcześniej została wydana za króla Kastylii Jana I, co sprawiło, że szlachta portugalska obawiała się utraty niepodległości i podporządkowania sobie Portugalii przez Kastylię.

I tu wróćmy na chwilę do Leonor Telles Menezes, ukochanej małżonki zmarłego właśnie Ferdynanda. Okazało się, że „to zła kobieta była”. Zapewne nie bez powodu nadano jej przydomek „Aleivosa”, czyli „Zdradliwa”.

Po śmierci Ferdynanda królowa Leonor została mianowana regentką w imieniu swojej jedynej córki Beatriz i w związku z tym rozpoczęła rządy w kraju wraz ze swoim kochankiem João Fernandes Andeiro, drugim hrabią Ourém, nazywanym Conde Andeiro.

Bunt

Oj! Nie spodobało się to nikomu w Portugalii, ani szlachcie, ani niższym klasom. Wybuchł bunt przeciwko regentce, a rebelię poprowadził wielki mistrz zakonu Avis ( zapamiętajcie go, bo za chwilę do niego wrócimy !).

Tymczasem Conde Andeiro przekonał się, że im wyżej wejdziesz, tym boleśniejszy jest upadek.  Skończył marnie, a w rezultacie królowa-matka i córka Beatriz zostały wygnane z kraju.

Batalha-conde
Śmierć hrabiego Ourém
José de Sousa Azevedo (1830-1864) – http://www.arqnet.pt/portal/imagemsemanal/dezembro1001.html

Na to tylko czekał zięć zmarłego króla Ferdynanda, Jan I Kastylijski. Wystąpił z pretensjami do tronu portugalskiego jako mąż jedynej córki zmarłego króla.

Portugalczycy, od szlachty po najbiedniejszych, powiedzieli głośno i stanowczo „Não! Nigdy Kastylijczyka na tronie portugalskim!!!”.

Pamiętacie jeszcze Jana?

     W tym dramatycznym momencie na arenę dziejów wkracza Jan. Oczywiście, bardzo dobrze go rozpoznajecie. To ten od Teresy Gille Lourenço, która pocieszała króla Piotra I po śmierci jego ukochanej Inês.

Tymczasem Jan wyrósł i został wielkim mistrzem zakonu rycerskiego Avis, o którym mówi się, że był kontynuacją Zakonu Templariuszy w Portugalii.  Jan to nieślubny syn króla Piotra I i przyrodni brat zmarłego Ferdynanda. Pochodzenie z nieprawego łoża nie jest dla Portugalczyków istotne, ważne, że w jego żyłach płynie krew Piotra i dynastii burgundzkiej! 

Kortezy wybierają Jana na króla.  Po dwóch latach anarchii został koronowany,  zapoczątkowując kolejną portugalską dynastię Aviz, jako król Jan I.

Batalha-jan
Jan I de Aviz

Wojna

      Tymczasem wojska kastylijskie już są w granicach Portugalii !!! Wielokrotnie liczniejsze niż siły portugalskie. Armia kastylijska, prowadzona przez Jana I Kastylijskiego, wspierana przez kawalerię francuską, wkroczyła do Portugalii z zamiarem zdobycia Lizbony i odebrania tronu Janowi I de Aviz. Ponieważ działo się to podczas wojny stuletniej, z pomocą Portugalii przeciw Francji i Kastylii stanęła Anglia.

Mimo to klęska wydaje się być nieuchronna.  Król Jan, podobnie jak niegdyś jego przodek,  pierwszy król Portugalii Alfons Zdobywca, składa ślub Matce Bożej, obiecując wybudować na jej cześć wspaniały klasztor, jeśli pomoże mu zwyciężyć.

Tak, to będzie „nasz” klasztor w Batalha… wybudowany na odległość strzału z łuku od pola bitwy pod Aljubarrota.

Matka Boża ze swojej strony wywiązała się znakomicie. Jej działanie było natychmiastowe i skuteczne. Siły portugalskie dowodzone przez rycerza Nuno Álvares Pereirę, ( obecnie świętego nota bene ), wspierane przez Anglików, zadały druzgocącą klęskę Kastylijczykom w bitwie pod Aljubarrotą 14 sierpnia 1385 a następnie nawet wkroczyły w pościgu na teren Kastylii.

Wojna z Kastylią została wygrana i nowy król uznany przez pozostałe państwa. Kastylia ostatecznie zrezygnowała z roszczeń po śmierci swojego króla.

I żyli długo i szczęśliwie 😉

 W 1387, w dowód przyjaźni z Anglią, Jan poślubił córkę Jana z Gandawy, księcia Lancaster – Filipę Lancaster. I pięknie! – powiecie – Zapanował wreszcie pokój !

Batalha-felippa
Filipa Lancaster

Para podobno bardzo się kochała i doczekała się licznego potomstwa. Wszyscy oni wraz z królem Janem I i królową Filipą spoczęli w pięknej Kaplicy Fundatora w klasztorze w Batalha wybudowanym jako królewskie wotum.

***

*

     Najbardziej znanym potomkiem Jana i Filipy był infant Henryk, czwarty syn Jana, Wielki Mistrz Zakonu de Aviz. Mimo, że nigdy nie nosił korony , to właśnie Henryk Żeglarz, wyprowadził Portugalię ku mocarstwowości. Ale to temat na inną opowieść.

Czasy panowania dynastii de Aviz to „złota era” w historii Portugalii. Okres wielkich odkryć geograficznych, niezmierzonego bogactwa i największej potęgi. Król Manuel z tego powodu zyskał nawet przydomek „szczęśliwy”.

*

Zapraszam na spacer po zachwycającym klasztorze Matki Bożej zwycięskiej w Batalha.

.

Post scriptum, czyli historii miłosnych ciąg dalszy

👉 Wspominałam, że król Jan bardzo kochał swą angielska małżonkę? Tak ?

Na szczęście dla Portugalii serca jej władców są bardzo pojemne. Jan I Dobry miał jeszcze dwoje nieślubnych dzieci z Inês Pires. Ich syn Alfons został, księciem Bragança. Zapamiętajcie go !

Niespełna dwa wieki później przyszedł dla Portugalii trudny czas, kiedy to  Kastylijczycy, a właściwie hiszpańscy Habsburgowie wreszcie dopięli swego i zasiedli na tronie portugalskim. W 1640 roku, po 60 latach zostali obaleni przez tzw. Restauradores, a w rezultacie na tron Portugalii powołano kandydata,  w którego żyłach płynęła krew de Aviz – księcia de Bragança, w prostej linii potomka Alfonsa, nieślubnego syna króla Jana I. Tak zaczęła się ostatnia dynastia na portugalskim troniede Bragança.

Morał

Historia uczy, że zawsze należy kierować się głosem serca 😉

👉 Efektem ślubów wotywnych Alfonsa Zdobywcy przed bitwą o Santarem, jest klasztor Matki Bożej  w Alcobaça. Spoczywają tam Inês i Piotr. I tak nam się ta opowieść zamyka.

👉 Wszystko, co tu napisałam to „święta prawda”, tylko z tym strzałem z łuku, aby wybrać miejsce pod budowę klasztoru, to wielka ściema. Nie wierzcie w to,  tzn. w odległość strzału, bo klasztor w Batalha jak najbardziej jest, tyle że znacznie dalej.

👉 Wracając do królowej Lenor. Zdaje się, że kastylijski zięć poznał się na jej brzydkim charakterze, albowiem czym prędzej odesłał ją do klasztoru w Tordesillas. Leonora zmarła na wygnaniu tamże.

Dobranoc Państwu  😉

.

Na koniec prośba:

Jeśli spodobał Ci się mój tekst będę wdzięczna za poświęcenie mi chwili uwagi:

  • Odezwij się proszę w komentarzu, to momencik, a dla mnie to bardzo ważna wskazówka i motywacja.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest interesujący na tyle, że warto się nim podzielić się z ze znajomymi – udostępniaj śmiało ! Dla mnie to ważny znak, że ktoś docenia moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, jestem na Facebooku / fanpage’u i tu. Codziennie dzielę się tam nowymi zdjęciami, inspiracjami, ciekawymi opowieściami zasłyszanymi podczas podróży. 

2 komentarze

  • Aneta

    Twoje opowieści sprawiają, że chce się wracać do miejsc, w których się już było i odwiedzić te jeszcze nieodkryte. Plus ta lekka forma narracji. Chłonie się te treści niczym seriale na Netflixie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *