caixa-forum
Architektura,  Hiszpania,  Miejsca niezwykłe

Madryt niebanalny. Caixa Forum

Caixa Forum? Co interesującego może nam zaofiarować bank? Otóż może… Caixa Forum to miejsce niebanalne. Odkryłam je kiedyś sama dla siebie spacerując od Atocha i Muzeum Królowej Zofii w kierunku Prado. Zauroczyło mnie. Wracam tam, więc chętnie, kiedy tylko mam taką możliwość.

Madryt, jak na standardy hiszpańskie, jest miastem dość młodym, więc pozornie niezbyt interesującym dla turystów. Nic bardziej błędnego niż to założenie. Madryt ma do zaoferowania wiele – dla oka, ucha, podniebienia…

Znasz Madryt? Tak, tak, to naturalnie Pałac Królewski, Plaza Mayor, Puerta del Sol, Plaza Espana, hala San Miguel, Santiago Bernabeu …

Sporo. Ale Madryt to przede wszystkim wspaniałe muzea. Wszyscy znają Prado i Muzeum Sztuki Współczesnej Królowej Zofii. Ja tymczasem chciałam pokazać inny niebanalny obiekt, położony pomiędzy tymi gigantami. Znacie Caixa Forum ?

.

caixa-forum

Caixa Forum

Jestem związana z tym miejscem emocjonalnie, ponieważ odkryłam je dość przypadkowo sama dla siebie snując się po Paseo del Prado w czasie wolnym między spotkaniami podczas targów FITUR. I zakochałam się.

Niezwykłości w tym budynku jest aż nadto. Zaczynając od  pionowego ogrodu na ścianie zewnętrznej placu przed muzeum, przez fantastyczne wkomponowanie pięknej nowoczesnej architektury w zabytkową tkankę, po rewelacyjne wystawy czasowe.

.

Ogród wertykalny

Na placu przed wejściem znajduje się niezwykły zielony mur, który pokrywa fasadę przylegającej budowli, nie opierając się o nią. Osadzonych jest na nim 15 000 roślin z 250 gatunków, posadzonych bez ziemi i wegetujących jedynie w oparciu o wodę i dostarczane składniki odżywcze.

Architektura

Centrum Sztuki i Kultury Caixa Forum w Madrycie, zaprojektowane zostało przez szwajcarskich architektów Jacques’a Herzoga i Pierre’a de Meurona. Jest to budynek o konstrukcji zawieszonej, który łączy styl architektoniczny wczesnej ery przemysłowej początków XX w. ze współczesną awangardą.

Powierzchnia to łącznie 10 000 m², podzielone na siedem poziomów.

Dwa poziomy w podziemiu mieszczą sale konferencyjne i szkoleniowe, parking oraz audytorium na 311 miejsc, które znajduje się dokładnie pod placem.

Parter

Budynek ten wsparty jest na 3 betonowych podstawach. Dach nad placem to struktura składająca się z wielu pochyłych powierzchni, która spełnia funkcję dolnej podpory belek dźwigowych tworzących strop pierwszego piętra.

Schody

Dojście na pierwsze piętro, gdzie zlokalizowany jest hol, zapewniają metalowe schody. Kondygnacja ta jest zawieszona i przymocowana za pomocą stalowych belek do metalowo-betonowej konstrukcji drugiego piętra oraz wsparta na bocznych podporach betonowych.

Piętro drugie i trzecie, o strukturze betonowej, mieszczą sale wystawowe. Na czwartym piętrze, pod dachem, znajduje się kawiarnia, restauracja i pomieszczenia administracyjne.

Dach składa się z metalowej, galwanizowanej konstrukcji, pokrytej płytami z kutego żelaza, z otworami okiennymi.

Wystawy czasowe

Widziałam dwie, obydwie zrobione z polotem, przy wykorzystaniu multimediów, z fantastycznym klimatem. Pierwsza poświęcona była operze. Nie jestem fanem takiej muzyki, ale dzięki obrazom, filmom oraz muzyce w słuchawkach wyszłam oczarowana.

Druga wystawa zgłębiała fenomen mitu wampirycznego w kulturze i miała zacięcie naukowe. A ja nie mogłam się napatrzeć na olśniewającą prezentację, w której twarze aktorów przechodziły stopniowo w kolejne postaci i wizerunki najbardziej znanych przedstawicieli gatunku. I tak Tom Cruise ( „Wywiad z wampirem”)  zamieniał się stopniowo w Catherine Deneuve… a ta we Vlada Tepesa.

Coś dla ciała i dla oczu

caixa-forum

Kiedy już zmysły są napasione, można udać się wystylizowaną klatką schodową na ostatnie piętro, gdzie znajduje się kawiarnia. Oczywiście, że niezwykła. Wyrafinowane wnętrze, którego główną ozdobą są refleksy światła wpadające przez wymyślne ażury.

Wróciłabym …

.

PS.

Na koniec zaś w sklepiku z pamiątkami możesz nabyć biżuterię nawiązująca do wertykalnego ogrodu. Albo popatrzeć 😉

Caixa Forum

.

Bonusik

Mam jeszcze dwa „swoje” miejsca w Madrycie i nie zawaham się ich Wam zdradzić 😉 Sprawdźcie przy najbliższej okazji, czy staną się Waszymi miejscami.

Świątynia egipska Debod i otaczający ją park z widokiem na Pałac Królewski. Zaskakująco nie pasuje do charakteru miasta i może dlatego jest we właściwym miejscu?

Park Retiro, a szczególnie zakątek, gdzie ukryto Pałac Kryształowy.

***

Na koniec prośba:

Jeśli spodobał Ci się mój tekst będę wdzięczna za poświęcenie mi chwili uwagi:

·  Odezwij się proszę w komentarzu, to momencik, ale dla mnie to bardzo ważna wskazówka i motywacja.

·  Jeśli uważasz, że wpis ten jest interesujący na tyle, że warto się nim podzielić się z ze znajomymi – udostępniaj śmiało ! Dla mnie to ważny znak, iż ktoś docenia moją pracę.  ·  Bądźmy w kontakcie, jestem na Facebooku / fanpage’u i tu, ponieważ codziennie dzielę się tam nowymi zdjęciami, inspiracjami, ciekawymi opowieściami zasłyszanymi podczas podróży. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *