Kamień
Architektura,  Historie niezwykłe,  Miejsca niezwykłe,  Portugalia,  Szlaki pielgrzymkowe

Batalha. Kamień i światło

Są takie miejsca, gdzie czas nie istnieje. Nie ma tam żadnej mocy. Bez poczucia czasu, chłonąc to co widzisz, tracisz wolną wolę i stajesz się niewolnikiem jego piękna. Są tylko zachwycające formy, kształty, kontrasty. Jak kamień i światło.

I nagle jakby mało było piękna wokół ciebie, hojna natura zaprasza na spektakl, którego reżyserem jest słońce. Jak mógłby być tytuł ? Wojna światła z mrokiem? A może raczej „ Mrok tka nicią światła na kamiennych krosnach?

Dzielę się z Wami pięknem, które było moim udziałem. Zdjęcia pochodzą z jednego z najpiękniejszych miejsc stworzonych ręką człowieka, klasztoru MB Zwycięskiej w Batalha, Portugalia.

*

Efekt ślubowania króla, który odniósł spektakularne zwycięstwo, udowadniając, że jest godnym, choć nie prawowitym następcą tronu. Wynik geniuszu wojskowego dowódcy, który zamiast zaszczytów i sławy postanowił poświęcić życie Bogu. Efekt miłości do kamienia, który poddaje się bez protestów, by oddać chwałę Matce Bożej Zwycięskiej.

Ciekawią Was takie opowieści o królach, ich miłościach, zwycięstwach i klęskach, które utrwalono w kamieniu? Czytalibyście?

Kamień
*

Batalha. Uwielbiam tam być. Słońce najwyraźniej także kocha to miejsce. I kamień.

No to w drogę !  

Kamienne koronki krużganków

Spójrzcie na imponujący portal do Niedokończonych Kaplic. Dzieło mistrza Mateusa Fernandesa.

kamień

Wśród misternych detali znajdziemy owoce, kwiaty i stworzenia z Nowego Świata, które trafiły w tym czasie do Portugalii.

Dlaczego wspaniałe manuelińskie kaplice z tyłu kościoła, majace pełnić rolę panteonu królewskiego nie zostały nigdy ukończone? To jedna z tajemnic klasztoru.

Sala Kapituły mieści obecnie portugalski Grób Nieznanego Żołnierza.

Zapraszam na spacer po klasztorze w Batalha. Zapewniam, iż to naprawdę mistyczne przeżycie.

Batalha. Kamień i światło
*

Więcej wpisów o Portugalii: https://travelblog.sopol-lublin.pl/category/portugalia/

***

Na koniec prośba:

Jeśli spodobał Ci się mój tekst będę wdzięczna za poświęcenie mi chwili uwagi:

  • Odezwij się proszę w komentarzu, to momencik, ale dla mnie to bardzo ważna wskazówka i motywacja.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest interesujący na tyle, iż warto się nim podzielić się z ze znajomymi – udostępniaj śmiało ! Dla mnie to ważny znak, iż ktoś docenia moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, jestem na Facebooku / fanpage’u i tu., bowiem codziennie dzielę się tam nowymi zdjęciami, inspiracjami, ciekawymi opowieściami zasłyszanymi podczas podróży. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *