Filmy-historia
Filmy,  Różności,  Sztuka

Filmy z wielką historią w tle

Filmy z wielką historią w tle. Porywają, kształcą, pozwalają zapomnieć o własnych, jakże nieistotnych wobec „wielkiej historii”, problemach.

Przy kolejnym etapie porządków natknęłam się na filmy, które niegdyś zrobiły na mnie duże wrażenie. Filmy z wielką historią w tle.

Nie polecałam ich nikomu, kiedy siedzieliśmy zamknięci w domu w pierwszej fazie pandemii, ze względu na dużą dawkę emocji. Teraz przeciwnie, kiedy ponownie powoli pogrążamy się w depresji, być może dobrze będzie w sobie obudzić tzw. ”uczucia wyższe” 😉

Kolejność przypadkowa. Zaczynamy:

Indochiny

produkcja francuska, doskonały film z moją ulubioną francuską aktorką Catherine Deneuve. Panorama schyłku francuskiego imperium w Indochinach. Piękne krajobrazy i duszne klimaty palarni opium. Można by powiedzieć o tym filmie, że to francuska wersja „Madame Butterfly”, przenosząca akcję w lata 30-te XX wieku w Wietnamie. Piękna pasierbica  zamożnej plantatorki, granej przez Catherine Deneuve, poznaje oficera francuskiej marynarki Jean-Baptiste Le Guen (Vincent Perez). Zakochana, porzuca przybraną matkę, dotychczasowego narzeczonego, wygodne życie w rodzinnym majątku i wyjeżdża do Tonkinu, gdzie stacjonują francuskie oddziały…

Filmy-z-historią-w-tle

Wiem, że to bardzo niepoprawne politycznie, ale oglądając ten film ze świadomością tego, co w Wietnamie zdarzyło się później, patrzę z sentymentem na czasy kolonialne, jak na piękne wspomnienie z dzieciństwa. Podobałoby mi się…

Angielski pacjent

Amerykańskie kino o europejskiej arystokracji…

Filmy-z-wielką-historią-w-tle

II wojna światowa, trwają walki w Afryce Północnej. Z samolotu zestrzelonego nad Saharą, Beduini ratują ciężko poparzonego pilota (Ralph Fiennes). Dwa lata później, ów człowiek leży w polowym szpitalu wojskowym we Włoszech, gdzie opiekuje się nim Kanadyjka Hana (Juliette Binoche). Po katastrofie lotnik cierpi na amnezję. Nie zna swego nazwiska i nazywany jest po prostu „angielskim pacjentem”. Hanę mocno doświadczyła wojna, zabierając jej bliskich, więc tym bardziej poświęca się opiece nad tajemniczym nieznajomym. Wie, że zostało mu niewiele życia, więc gdy dochodzi do ewakuacji szpitala, Hana decyduje się zostać z chorym w opuszczonym toskańskim klasztorze, Znajduje przy swoim pacjencie osobiste listy, szkice i zdjęcia. Czyta na głos notatki – historie Herodota, które są kluczem do bolesnych, pełnych namiętności wspomnień. Wspomnień o Catharine (Kristin Scott Thomas ).

Łowca Jeleni

film amerykański o traumie wojny wietnamskiej. Pensylwania. Trzej przyjaciele Mike (Robert de Niro), Nick (Christopher Walken) i Steven (John Savage) zostają powołani do wojska i przygotowują się do wyjazdu do Wietnamu. Steven postanawia wziąć przed odlotem ślub z Lindą (Meryl Streep). W Wietnamie wszyscy trzej trafiają do niewoli Wietkongu, ale dzięki podstępowi Michaela udaje im się uciec. Zostają jednak rozdzieleni. Po powrocie Mike ma trudności z ponownym przystosowaniem się do życia na amerykańskiej prowincji. Jedynym wsparciem jest dla niego Linda, żona zaginionego Nicka. Pewnego dnia Mike dowiaduje się, że Nick został w Sajgonie. Postanawia odnaleźć przyjaciela… Trudny film o cichej tragedii. Nie ma tu ogromnych namiętności. Jest samotne borykanie się z życiem, które straciło sens.

Filmy-z-wielką-historią-w-tle

I pomyśleć, że kiedyś oglądałam ten film, głównie po to, żeby zobaczyć łemkowskie wesele…

Śmierć i dziewczyna

produkcja francusko-amerykańsko-brytyjska wyreżyserowana przez Romana Polańskiego.

Filmy-z-wielką-historią-w-tle

Paulina Escobar (Sigourney Weaver) żyje wraz z mężem Gerardo (Stuart Wilson) w jednym z krajów Ameryki Południowej. Jest piękną i elegancką kobietą, kochaną przez męża. Mieszka w pięknym domu nad oceanem. Mimo to Paulina nie jest szczęśliwa. Nigdy nie otrząsnęła się z traumy po torturach, jakim poddawana była w więzieniu przez okrutnego doktora Roberto Mirandę.

*

Pewnej deszczowej nocy Gerardo przywozi do domu tajemniczego gościa (Ben Kingsley). Paulina, słysząc głos nieznajomego, rozpoznaje w nim swego dawnego oprawcę i postanawia się zemścić. Wracają wspomnienia burzliwych czasów przewrotu politycznego ( możemy się domyślać, że chodzi o Argentynę), tortur i wielokrotnych gwałtów. Chęć zemsty wydaje się silniejsza od zdrowego rozsądku.  Paulina więzi mężczyznę i organizuje mu „proces”, w którym ona jest oskarżycielem, a jej mąż jest zmuszony być obrońcą więźnia. Ale wątpliwości narastają wraz z gęstniejącą atmosferą klaustrofobii. Problem w tym, że Paulina zna tylko głos oprawcy, który w czasie tortur zawiązywał jej oczy… Studium destrukcyjnego wpływu poczucia absolutnej władzy, napędzanej chęcią zemsty.

Królowa Margot

film francuski, zrealizowany na podstawie powieści Aleksandra Dumasa, przedstawia historię o namiętności, wierze i nienawiści.

Filmy-z-wielką-historią-w-tle

XVI wiek, we Francji toczą się wojny religijne. Katarzyna Medycejska (Virna Lisi) rządzi niepodzielnie królewską rodziną, choć na tronie zasiada jej syn Karol IX. Katarzyna chce przekazać władzę w ręce młodszego dziecka, księcia Anjou i pozbyć się protestantów zwanych tu hugenotami. Ze względów politycznych postanawia wydać za mąż swoją córkę Margot (Isabelle Adjani) za protestanta Henryka z Nawarry (Daniel Auteuil). Sześć dni po ślubie Margot i Henryka, 23 sierpnia 1572 roku, w noc nazwaną później nocą świętego Bartłomieja, dochodzi do rzezi hugenotów. Tej nocy do komnaty królewskiej córki dociera ranny hrabia de la Môle (Vincent Perez). Margot ratuje mu życie. Rozpoznaje w nim przypadkowego kochanka, który obudził w niej uczucia, tak skutecznie tłumione przez zagrożenia życia na dworze. Staje tym samym po stronie ofiar, przeciwko własnej rodzinie…

Misja

film brytyjski obsypany wieloma nagrodami m.in. Złotą Palmą w Cannes – 1986.

Filmy-z-wielką-historią-w-tle

Jezuita ojciec Gabriel (Jeremy Irons) podejmuje wyprawę w głąb południowo-amerykańskiej dżungli, gdzie buduje misje dla Indian Guarani. Niespodziewanie zyskuje sprzymierzeńca w osobie Rodriga Mendozy (Robert De Niro), nawróconego najemnika – łowcy niewolników i bratobójcy. Gdy Hiszpania sprzedaje swą kolonię Portugalii, Jezuici postanawiają bronić terytorium nad wodospadami przed portugalską agresją. W cywilizowanym świecie jest wówczas połowa osiemnastego wieku. Film pod każdym względem niezwykły. Oszczędna, a mimo to pełna ekspresji gra aktorska. Niecodzienną aurę współtworzą: naturalna sceneria dzikiej Amazonii i osobliwa muzyka Ennio Morricone. Dla mnie film tyleż piękny co smutny, pozostawiający widza z poczuciem bezradności wobec niesprawiedliwości tego świata.

Gladiator

Klasyk, epicka opowieść Ridleya Scotta o odwadze i zemście osadzona w realiach Cesarstwa Rzymskiego za panowania Marka Aureliusza i jego następcy Kommodusa.

Filmy-z-wielką-historią-w-tle

Rok 180. Rzymskie legiony dowodzone przez generała Maximusa Decimusa Meridiusa (Russell Crowe) odnoszą kolejny triumf nad barbarzyńskimi Germanami. Umierający Marek Aureliusz (Richard Harris) prosi zwycięzcę, aby po jego śmierci został protektorem Rzymu, zwalczył panującą korupcję i przywrócił władzę ludowi. Tymczasem syn cesarza, Kommodus (Joaquin Phoenix), jest zazdrosny o zwycięskiego generała. W gniewie zabija ojca i sam obejmuje rządy. Bliscy Maximusa zostają zamordowani, a on sam cudem unika śmierci. Zostaje schwytany przez handlarzy niewolników. Wkrótce on i jego nowy przyjaciel Juba trafiają w ręce Proxima (Oliver Reed), właściciela szkoły gladiatorów. Ten dostrzega wielki potencjał Maximusa i razem wracają do Rzymu. Maximus walcząc na arenie rzymskiego Koloseum staje się bożyszczem tłumów. Wkrótce będzie miał okazję do zemsty…

Wichry namiętności

saga amerykańska, Początek XX wieku. Pułkownik William Ludlow (Anthony Hopkins) – nie godząc się ze sposobem, w jaki traktuje się Indian – występuje z wojska i wraz z trzema synami osiedla się na położonym na odludziu ranczu w stanie Montana.

Filmy-z-wielką-historią-w-tle

Każdy z braci ma zupełnie inny charakter. Najstarszy Alfred (Aidan Quinn) jest spokojny i opanowany, Tristan (Brad Pitt) to nieokrzesany buntownik i niespokojny duch, zaś najmłodszy Samuel  jest wrażliwym idealistą. Ostatni z nich zaręcza się z piękną i inteligentną Susannah (Julia Ormond). Gdy wybucha I wojna światowa, wszyscy trzej młodzi mężczyźni – wbrew woli ojca – zaciągają się do armii. Samuel ginie podczas walk we Francji. Wówczas o względy jego ukochanej zaczyna się starać Alfred, lecz dziewczyna odrzuca jego oświadczyny. Zostaje kochanką Tristana, lecz rozstają się, gdy opuszcza on dom. Tymczasem Alfred robi karierę polityczną. Zdobywa fortunę i rękę Susannah. Ojciec potępia go jednak za to, że wyrzekł się ideałów. Podziwia natomiast Tristana za jego upór i dążenie do niezależności.

Rok niebezpiecznego życia

film australijski, nazwisko reżysera – Peter Weir – stanowi wystarczającą rekomendację. Tytuł filmu nawiązuje do znanego wyrażenia Sukarno (żyć niebezpiecznie), użytego w programowym przemówieniu do narodu w 1964 roku.

Akcja rozgrywa się w 1965 roku w Indonezji, w ostatnich dniach rządów prawicowego reżimu prezydenta Sukarno. Kraj stoi w obliczu wojny domowej. Do Dżakarty, ogarniętej demonstracjami, przyjeżdża, jako korespondent australijczyk Guy Hamilton (Mel Gibson). Jest to jego pierwsza placówka zagraniczna, ale inni korespondenci nie kwapią się przyjść mu z pomocą. Roli przewodnika podejmuje się jedynie Billy Kwan ( absolutnie rewelacyjna rola Lindy Hunt), współpracujący z ABS fotograf. Kwan cierpliwie tłumaczy nowemu przyjacielowi specyfikę sytuacji politycznej w Indonezji, zwraca również jego uwagę na zjawiska nie dostrzegane przez innych korespondentów. Dzięki miejscowemu przewodnikowi Guy zdobywa cenne informacje i nawiązuje niezbędne kontakty. Poznaje również atrakcyjną Jill Bryant (Sigourney Weaver), pracującą w brytyjskiej ambasadzie. Wkrótce połączy ich namiętne uczucie. Tymczasem wybucha rewolucja i dochodzi do rozlewu krwi…

*

Ciekawostka: film został zakazany w Indonezji przez byłego dyktatora Suharto ze względu na ukazanie jego krwawego dojścia do władzy w latach 60. Po raz pierwszy wyświetlono go w listopadzie 2000 roku, 2 lata po usunięciu Suharto z urzędu.

Wybór Zofii

Film z Meryll Streep, którą nieustająco podziwiam w każdej roli.  Tu wybaczam nawet niepotrzebne próby mówienia po polsku. Oczywiście „polskiego” punktu widzenia film ma wiele mankamentów. A jednak gra Meryll Streep jest ponad wszystko. Film jest trudny, pozostawia w sercu zadrę, którą ciężko usunąć.

Stany Zjednoczone, rok 1947. Stingo (Peter MacNicol), początkujący pisarz z Wirginii, wynajmuje pokój na Brooklynie. Spokój, którego potrzebuje do napisania swojej pierwszej powieści, zakłócają sąsiedzi. Tuż obok mieszka bowiem para, której głośna miłość i hałaśliwe awantury absorbują uwagę mężczyzny.

Okazuje się, że Nathan Landau (Kevin Kline), niezrównoważony, żydowski intelektualista z chorobliwą wręcz obsesją zbiera dowody zbrodni popełnianych na swoim narodzie. Jego ukochaną jest Zofia Zawistowska (Meryl Streep), Polka z Krakowa, była więźniarka Auschwitz, której ojca, męża i dwoje dzieci zgładzili naziści. Stingo staje się przyjacielem pary kochanków, poznaje ich tajemnice. Fascynuje go Zofia, która z czasem zdradza mu pełną cierpienia, dramatyczną przeszłość i opowiada o tytułowym wyborze. Wikłając się w toksyczny związek ze schizofrenikiem Natanem, akceptuje ból, który on jej zadaje jako swego rodzaju wyrównanie rachunków za swoją „winę”. Stąd, jak po równi pochyłej, zmierza do samozagłady, bo przed bolesnymi wspomnieniami nie ma ucieczki.

***

W bonusie trzy filmy, które lubię i umieszczam tu choć wielka historia jest w nich jedynie mglistym przeczuciem. Tak naprawdę wszystkie wymienione tu tytuły można zakwalifikować do kategorii „filmy z wielką tragedią w tle”. Bo historia bezdusznie toczy się miażdżąc swoich bohaterów…

Dracula

wersja z 1992 roku. Francis Ford Coppola powraca do źródeł mitu Drakuli. Na podstawie klasycznego romansu grozy kręci arcydzieło kina współczesnego.

Akcja zaczyna się w XV wieku, kiedy to wołoski książę Vlad (Gary Oldman) wyrusza na wojnę, aby bronić chrześcijan przed najazdem Turków. W swoim zamku zostawia ukochaną Elizabettę (Winona Ryder). Vlad wychodzi zwycięsko z wojny, zanim jednak powraca do siebie, podstępni wrogowie wysyłają do jego ukochanej wiadomość, że książę nie żyje. Zrozpaczona Elizabetta nie mogąc pogodzić się z jego śmiercią, skacze do rzeki. Kiedy Vlad przybywa do domu, dowiaduje się, że kapłani odmawiają pochówku księżniczki, gdyż odebrała sobie życie. Książę w ataku furii niszczy kaplicę, wyrzeka się Boga i obiecuje dokonać zemsty przy użyciu złych sił.

*

Przenosimy się do XIX wieku. Dalej już wiecie…. Młody prawnik, Jonathan Harker (Keanu Reeves) przyjeżdża do Transylwanii, by doprowadzić do podpisania umowy z hrabią Drakulą. Arystokrata chce kupić ruiny starego opactwa pod Londynem. Natrafiając przypadkiem na zdjęcie narzeczonej Harkera, Miny (Winona Ryder), Drakula rozpoznaje w niej swoją ukochaną Elisabethe, którą przed wiekami utracił.  Więzi Jonathana w swym zamku i udaje się do Londynu w poszukiwaniu swej miłości…

Może nie mówi się tu zbyt wiele o historii, ale na mnie ten film nieustannie robi wielkie wrażenie.  Imponujący od strony wizualnej, poruszający najgłębsze emocje. Takiego Drakuli jeszcze nie widzieliście. Wszechmocnego, strasznego wampira jednocześnie rozpaczliwie pragnącego ludzkiej miłości. 

I ta poruszająca, niesamowita muzyka Wojciecha Kilara…

Niebezpieczne związki

produkcja amerykańsko-brytyjska z 1988 roku. Znakomita ekranizacja skandalizującej prozy Choderlosa de Laclos. Właściwie w filmie nie ma wielkie historii. Ona dopiero się zbliża… Ale cóż poradzę, kiedy uwielbiam ten film…

Rzecz dzieje się we Francji w 1788 roku. Duszna atmosfera spętanych konwenansami, a jednocześnie pełnych intryg salonów, w kraju stojącym u progu nadchodzącej rewolucji.

*

Bohaterowie filmu to para wyrafinowanych arystokratów, dla których jedyną rozrywką jest snucie perwersyjnych erotycznych intryg, których stawką są ludzkie losy: markiza Isabelle de Merteuil (Glenn Close) oraz jej były kochanek i partner w amoralnych zabawach, wicehrabia Sebastian de Valmont ( John Malkovich). Markiza de Marteuil, aby zemścić się na jednym ze swych kochanków, namawia Valmonta do uwiedzenia młodziutkiej Cecile de Volanges,. Niedoświadczona Cecile jest dla wicehrabiego łatwym kąskiem. Cynicznego libertyna pochłania gra o względy pani Marie de Tourvel ( Michelle Pfeiffer), wrażliwej  i wiernej swemu mężowi, o którą jego wytrawna przyjaciółka staje się coraz bardziej zazdrosna. Obiecuje Valmontowi noc u siebie, jeżeli dostarczy na piśmie dowód, że słynna z cnotliwości piękność złamała swe zasady.

*

Wicehrabia osiąga swój cel, łamie serce Pani de Tourvel, zdobywa ponownie dawną partnerkę, ale od tego momentu nic już nie jest takie samo. Nie jest w stanie zaznać satysfakcji, ani spokoju. Oto ofiara szokującej, dekadenckiej rozrywki zmienia jego zimne skamieniałe serce. Nie będzie jednak hollywoodzkiego happy-endu.

Wichrowe wzgórza

Adaptacja znanej powieści Emily Brontë z 1847 roku. Akcja filmu toczy się w Thrushcross Grange, w okolicy nazywanej Wichrowymi Wzgórzami. Młody Cygan Heathcliff (Ralph Fiennes) wychowuje się w bogatej rodzinie Earnshawów, przez którą został adoptowany. Obdarza odwzajemnioną miłością Cathy (Juliette Binoche), córkę swoich przybranych rodziców. Prześladowany przez przyszłego dziedzica Hindleya, poznaje też smak nienawiści. Znika na kilka lat, aby powrócić, dysponując fortuną niewiadomego pochodzenia, jako demoniczny i bezwzględny mściciel. Od tego momentu nikomu w rodzinie nie będzie dane znaleźć szczęście. Romantyczni bohaterowie, nie mogąc zapanować nad instynktami, stają się ofiarami własnych namiętności. To historia tragicznej miłości i zemsty osnuta na tle dziejów trzech pokoleń dwóch ziemiańskich rodzin, opowieść, której scenerię stanowią tajemnicze i urzekające wrzosowiska północnej Anglii.

Filmy-z-wielką-historią-w-tle

A gdzie „Przeminęło z wiatrem” zapytacie? Sama nie wiem… Chyba już za długie na nasze szybkie czasy 😉

***

Zdradźcie proszę, jakie są Wasze ulubione filmy z wielką historią w tle?

Więcej o filmach hiszpańskojęzycznych oraz o filmach na polepszenie humoru

W części opisów do „Filmy z wielką historią w tle” posiłkowałam się informacjami o filmach oraz zdjęciami z www.filmweb.pl.

***

Na koniec prośba:

Jeśli spodobał Ci się mój tekst będę wdzięczna za poświęcenie mi chwili uwagi:

  • Odezwij się proszę w komentarzu, to momencik, a dla mnie to bardzo ważna wskazówka i motywacja.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest interesujący na tyle, że warto się nim podzielić się z ze znajomymi – udostępniaj śmiało ! Dla mnie to ważny znak, że ktoś docenia moją pracę. 

Bądźmy w kontakcie, jestem na Facebooku / fanpage’u i tu. Codziennie dzielę się tam nowymi zdjęciami, inspiracjami, ciekawymi opowieściami zasłyszanymi podczas podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *