ukraina w ogniu
Różności,  Sztuka

Ukraina w ogniu – galeria plakatu

Ukraina stanęła w ogniu, zaatakowana przez potężnego i jakże bezwzględnego sąsiada. Wojna toczy się bowiem realnie – wybuchają pociski, płoną miasta, giną niewinni ludzie. Kolejnym polem wojny stał się internet, jako potężna broń, za pomocą której rozprzestrzeniają się wiadomości – zarówno te prawdziwe, jak i te fałszywe.

Internet stał się także swoistą galerią sztuki. To obecnie prawdziwy wernisaż plakatu antywojennego, kolaży, jak również rysunków satyrycznych. Niektóre z grafik są naprawdę piękne i wymowne. W sposób naturalny graffiti, czyli sztuka uliczna, natychmiast także włączyła się w artystyczny protest.

Zamieszczam poniżej mój subiektywny wybór. To prace znalezione w internecie, gdzie niekiedy trudno je atrybuować, bowiem przeszły często długą drogę w sieci. Nie zawsze znam autorów, ale jeśli ktoś rozpozna swoją pracę, proszę o informację – bardzo chętnie ją opiszę i zalinkuję.

Stop wojnie! Make Art Not War !!! ❤

.

Ukraina w ogniu życzenia

ukraina w ogniu

.

.

.

Anton Łogow

Bardzo interesujące i jakże wstrząsające prace młodego ukraińskiego artysty, na które dość przypadkowo natknęłam się na instagramie. Tam znajdziecie więcej – @antonlogov

.

Publicystyka

.

Graffiti
Ukraina w ogniu
Autor? Miejsce?
Ukraina w ogniu

Poznański artysta pod pseudonimem KAWU znany jest z graffiti z postaciami z bajek, a także filmów, które tworzy na ulicach Poznania od roku. Wcześniej namalował między innymi Zgredka z powieści „Harry Potter” czy też Simbę z „Króla Lwa” na ul.Botanicznej. Teraz, aby zaprotestować przeciwko wojnie, stworzył dwa murale na ul. Hetmańskiej, na poznańskiej Wildze, ponownie nawiązując do historii Harrego Pottera.

*
Piotr TUSE Jaworski, mural Jasień PKM
Piotr TUSE Jaworski, Jasień PKM

.

Polscy projektanci dla Ukrainy:

Polscy projektanci także wspierają Ukrainę, tworząc ciekawe prace. Wspomnę tutaj chociażby te najpopularniejsze – Andrzej Pągowski w swojej najnowszej grafice, Aleksandra Morowiak i jej symboliczny kolaż, a także Martyna Wójcik-Śmierska projektując kotyliony do samodzielnego przygotowania. Reasumując, wszystkie te projekty służą również wsparciu Ukrainy.

https://www.propertydesign.pl/design/185/polscy_projektanci_wspieraja_ukraine_z_potrzeby_serca_stworzyli_plakaty,38135.html?fbclid=IwAR3Xmi3B44UA_n9f97qnQb_8pmjgdniU-CHfROnKcevSxVBc98q7E7swP0Y

Grafika Aleksandry Morawskiej

.

Grafiki grupy Artysto! Pokaż się.

https://www.facebook.com/groups/artysto

Jarosław Filipczak, rysownik, bloger
Jarosław Filipczak, rysownik, bloger, członek grupy Artysto!Pokaż się
Paweł Zawiślak, www.kropki
Paweł Zawiślak, www.kropkikreski.blogspot.com

.

Inne prace
Andrzej Pągowski

.

Aleksander Malachowski
Aleksander Małachowski @hashtagalek
Małgorzata Gnyś
Małgorzata Gnyś
Małgorzata Gnyś

.

Kolaż Grażyny Czogały
Kolaż Grażyny Czogały – artystki i przewodnika po Sycylii – profil
Kolaż Grażyny Czogały
Grażyna Czogała, kolaż inspirowany historią pary, która wzięła ślub i ruszyła na front
Ewa Niewadzi, "Czy te oczy mogą kłamać"
Ewa Niewadzi, „Czy te oczy mogą kłamać”. Portfolio

Ciekawa inicjatywa powstała we Włoszech:

***

O pomocy Ukrainie piszę tutaj: POMOC dla Ukrainy.

***

.

Dowcipy i memy, czyli nieco humoru na koniec

Satyra jest niezwykłą bronią tych, którym brakuje słów, czy też innych sposobów wyrażenia emocji. Śmiech pozwala oswoić grozę, strach, niedowierzanie, będąc jednocześnie protestem wobec sytuacji, która nas, patrzących z perspektywy zwykłego, współczesnego człowieka, przerasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *